7 lut 2014

Kiedy należy dokonać serwisu pieca Buderus

Zdania w tej delikatnej kwestii są podzielone, najpopularniejszym poglądem jest przekonanie, że jeśli nasz piec Buderus jeszcze działa wszystko jest w najlepszym porządku i nie warto się do niego dotykać. W sumie to podejście nie pozbawiane jest swoich racji, nasz piec przecież jeszcze funkcjonuje całkiem znośnie, prawdopodobieństwo zepsucia go przez przypadkowego pseudoserwisanta jest dosyć znaczne, oszczędzamy także kwotę przeznaczoną na serwis, a co najważniejsze nie tracimy naszego cennego czasu. To same korzyści i oszczędności, argumentem właścicieli jest fakt, że ich kotły kosztowały dużo pieniędzy i z pewnością nigdy się nie zepsują.
Tu można polemizować, wiadomo, że wszystko ma swój koniec i nie ma urządzeń niezniszczalnych, prawdą również jest to, że współczesna technologia bardziej stara się zaprojektować i wytworzyć przedmioty na których  można zarobić w czasie ich eksploatacji i które po określonym czasie użytkownik jest zmuszony po prostu wymienić. Tu nie bez znaczenia jest polityka sprzedaży części zamiennych, ceny podzespołów są tak wysokie, że prosta naprawa to połowa wartości nowego urządzenia i tu łatwo już o decyzje o wymianie i zakupie czegoś nowego.
Buderus części zamienne serwis
Obliczono, że wartość samochodu złożonego z podzespołów zamiennych to trzykrotna wartość nowego samochodu kupionego w salonie. My Polacy wolimy wydawać nasze pieniądze na urządzenia i części zamienne, wtedy to mamy przekonanie, że wiemy za co płacimy. Wydawanie kasy na serwis to dla wielu z nas czysty nonsens, nie lubimy płacić za usługę wtedy sknerzymy, tak naprawdę nie wiemy za co płacimy, umiejętności i wiedza personelu technicznego nie są dla nas wiele warte, tym trudno pochwalić się przez znajomymi, sąsiadami czy rodziną, tego po prostu nie widać.
Sytuacja zmienia się w momencie gdy coś zaczyna nas niepokoić a tu zwykle dostrzegamy w pierwszej kolejności brak ciepłej wody lub przenikliwe zimno budzące nas o poranku. Po zejściu do kotłowni okazuje się, ze nasz piec Buderus wszedł w stan awarii i gdy nie pomaga uporczywe wciskanie guzika RESET, nie pomaga włączanie  i wyłączanie kotła z napięcia, wtedy przypominamy sobie, że istnieją osoby zajmujące się serwisem kotłów Buderus i możemy zwrócić się do nich o pomoc.
To ciekawe, w przypadku wystąpienia takowych problemów każdy właściciel stara się zamówić usługę serwisu swojej kotłowni i jest przekonany, że usterki i niedociągnięcia które latami narastały można łatwo naprawić. Takowe przekonanie chyba związane jest z brakiem wyobraźni, wiele osób nie potrafi  odróżnić działań serwisowych, które są z definicji czynnościami prewencyjnymi od naprawy czy też jak to się zdarza po latach eksploatacji,  gruntownego remontu urządzeń.