26 cze 2014

Kocioł gazowy Buderus U004-24/U004-24K porady serwisowe

Kocioł U004 firmy Buderus nie jest już produkowany, sporo tych urządzeń wciąż pracuje w naszych kotłowniach.
W tym poście postaramy się wyjaśnić przyczyny zakłóceń tego pieca oraz ustalić jak postępować aby wyprowadzić urządzenie z awarii. Odradzamy samodzielne wykonywanie napraw, poniższe porady ułatwią Państwu ustalenie przyczyny awarii co ułatwi i uprości kontakt z Serwisem Buderus.

Zacznijmy od schematów urządzenia,

U004 Logamax Buderus schemat
Poz. 1: Zawór przelewowy
Poz. 2: Awaryjne zabezpieczenie przed brakiem wody  
Poz. 3: Armatura gazowa
Poz. 4: Czujnik na zasilaniu
Poz. 5: Termometr
Poz. 6: Palnik
Poz. 7: Elektroda jonizacyjna
Poz. 8: Zabezpieczający ogranicznik temperatury
Poz. 9: Wymiennik ciepła
Poz. 10: Czujnik spalin
Poz. 11: Przerywacz ciągu kominowego
Poz. 12: Odpowietrznik ręczzny
Poz. 13: Naczynie wzbiorcze
Poz. 14: Elektroda zapłonowa
Poz. 15: Odpowietrznik automatyczny
Poz. 16: Pompa obiegowa
 Poz. 17: Zawór bezpieczeństwa
Poz. 18: Manometr
Poz. 19: Zawór trójdrogowy

Poz. 20: Przewód zwarciowy U-KS 11 (osprzęt)
GAS - podłączenie gazu, RK - powrót wody grzewczej do pieca, RS - powrót z zasobnika, VK - zasilanie instalacji grzewczej, VS - zasilanie zasobnika  ciepłej wody użytkowej
Schemat elektryczny Buderus Logamax U004 Serwis
Schemat elektryczny Buderus Serwis U004 Logamax

Schemat podłączeń elektrycznych kotła posłużyć powinien pomóc w identyfikacji połączeń kablowych i sygnałów elektrycznych wysyłanych przez płytę główną co ułatwia pracę serwisu. Aby cokolwiek mierzyć i wyciągać na tej podstawie jakiekolwiek wnioski należy poznać algorytm działania urządzenia. Gazowy kocioł wiszący  Buderus Logamax U004 nie różni się w niczym od większości urządzeń innych producentów. Postarajmy się przybliżyć zasadę funkcjonowania jednofunkcyjnego kotła wiszącego służącego do ogrzewania domu i wytwarzania ciepłej wody użytkowej w zasobniku. W naszym urządzeniu  sygnałem do startu palnika gazowego jest wystąpienie zapotrzebowania na ciepło.
Upewniamy się, że nasz piec jest włączony do sieci elektrycznej , przełącznik główny naszego pieca powinien być ustawiony w pozycji Wł. i wykwalifikowany elektryk powinien sprawdzić poprawną polaryzację przyłącza elektrycznego. Pierwsze pokrętło funkcyjne służy do ustawienia temperatury ciepłej wody użytkowej w zasobniku, drugim możemy regulować temperaturę wody zasilającej nasz układ grzewczy, trzecie pokrętło służy do przełączenia naszego pieca w pracę tylko do wytwarzania ciepłej wody, " pozycja kranik" oraz pracę na potrzeby i ogrzewania budynku jak i wytwarzania wody, " pozycja kranik i grzejnik". Pokrętło to służy także do odblokowania pieca w przypadku gdy wejdzie w stan awarii, " pozycja reset" oraz wprowadzenie pieca w stan serwisowy i podgrzania wody kotłowej do wysokości nastawy termostatu kotłowego " pozycja z rysunkiem kominiarz".  
Nasz kocioł posiada system autodiagnozy, informacja o rodzaju błędu przekazywana jest za pomocą sekwencji zapalania się trzech diod, oznaczonych symbolami " zygzak", " przekreślony znak płomienia" oraz " płomień".
Żółta zapalona dioda przy rysunku płomienia sygnalizuje pracę kotła bez zakłóceń.
Ciągłe czerwone światło przy rysunku błyskawicy pojawiające się po zresetowaniu kotła i wystąpieniu zapotrzebowania na pracę grzewczą lub potrzeby ciepłej wody oznacza problem z czujkami temperatury.
Pulsująca, ( mrugająca) dioda przy symbolu błyskawicy oznacza problemy z obiegiem wody, ciśnieniem, zbyt wysoką temperaturą pieca lub zadziałaniem czujnika spalinowego.
Ciągłe czerwone światło przy znaczku przekreślonego płomienia oznacza problem z zapłonem lub kontrolą płomienia. Przyczyną może być brak gazu, iskry ewentualnie silne zanieczyszczenie pieca.
Buderus Serwis   zawsze jest w stanie postawić precyzyjną diagnozę i usunąć przyczynę awarii, w wielu przypadkach kosztowna wymiana elementów takich jak płyta główna nie jest konieczna, wystarczy wymienić czujki odpowiedzialne za wystąpienie danej usterki lub też zapewnić należyte warunki pracy naszego urządzenia.
Jeśli planujemy zamówić serwis i przegląd naszego pieca Buderus warto zapoznać się z cennikiem usług serwisowych.