25 cze 2014

Buderus Logamax GB 112 obserwacje serwisowe

Buderus Logamax GB 112
Buderus Logamax GB 112
Buderus Logamax GB 112 to sprawdzona konstrukcja kotła kondensacyjnego z wysokowydajnym aluminiowym wymiennikiem ciepła. Ten historyczny, poniekąd flagowy model koncernu Buderus jest wciąż obecny w warszawskich kotłowniach i służy swoim użytkownikom od dziesięcioleci. Jest ceniony przez właścicieli i serwisantów za takie walory jak wysoka sprawność, niezawodność, a także za prostotę regulacji i eksploatacji. Osoby posiadające ten model kotła nie zamierzają się z nim rozstać ponieważ pomimo upływu czasu znakomicie spełnia obowiązujące standardy odnośnie energooszczędności i nie ulega częstym awariom. To prosta i niezawodna konstrukcja, która może sprostać wymaganiom nawet bardzo specyficznych obiektów budowlanych.
Nie należy zapominać, że urządzenie to z racji swojej budowy wymaga szczególnej dbałości i regularnego serwisu. Przewymiarowany wymiennik ciepła powinien być przynajmniej raz w roku dokładnie oczyszczony a wszystkie podzespoły urządzenia dokładnie sprawdzone i wyregulowane.

Szczególną uwagę należy zwrócić na mechanizm zapłonu i kontroli płomienia, w tym piecu koncern Buderus zastosował żarową elektrodę zapłonową. To rozwiązanie ma swoje zalety i wady, zaletą jest niezawodny beziskrowy zapłon, płomień powstaje w wyniku oddziaływania wysokiej temperatury włókna żarowego a nie iskry elektrycznej. Niestety wraz z  upływem czasu wypaleniu i zużyciu ulega żarnik pracujący w wilgotnym środowisku komory spalania pieca kondensacyjnego. Wilgoć powoduje również degradację elektrody jonizacyjnej. Doświadczenie i praktyka zawodowa Buderus Serwis wskazują na prewencyjna konieczność wymiany tych elementów po pięciu, sześciu latach eksploatacji.
Czystość środowiska komory spalania to podstawa w codziennej pracy, równie istotna jest drożność układu odprowadzenia kondensatu, zapchanie syfonu oraz systemu rurek odprowadzających skropliny doprowadzić może do problemów z funkcjonowaniem naszego pieca Logamax GB 112, zbierająca się woda w komorze spalania blokuje drogę gazom spalinowym a co za tym idzie potrafi doprowadzić do zablokowania palnika.
Istotną kwestią jest dokładne sprawdzenie szczelności komina, układ odprowadzenia spalin zmontowany jest za pomocą uszczelek, po kilku, kilkunastu latach pracy mogą one ulec zmurszeniu, wtedy to spływający kondensat potrafi dostać się pod obudowę pieca i uszkodzić istotne jego podzespoły np. wentylator czy też płytę główną.
Zwykle nawet firmowy serwis Buderus niejednokrotnie potrafi popełnić takie niedociągnięcia jak zostawić niesprawne odpowietrzniki na bloku kotła, pamiętajmy, że powietrze w naszej instalacji prowadzi do blokady systemu cyrkulacji i jest źródłem nieprzyjemnych dźwięków i szumów, niesprawny, niedomykający się odpowietrznik potrafi spowodować zalanie i co dalej idzie zniszczyć elektronikę kotła.