15 lip 2014

Palnik kotła Buderus - przyczyny awarii, serwis techniczny zalecenia

 Buderus logamax GB022 kondensacyjny kocioł grzewczy
Palnik kotła Buderus występuje w wielu odmianach konstrukcyjnych, spotykamy go w każdym urządzeniu grzewczym tego producenta. Jego konstrukcja przystosowana jest do rodzaju kotła, rodzaju paliwa oraz mocy urządzenia W kotłach kondensacyjnych Buderus, często spotykanych w Warszawie oraz na Mazowszu zamontowany jest palnik wentylatorowy z zapłonem żarowym przystosowany do pracy w wilgotnym środowisku. Kontrola płomienia w kotle kondensacyjnym Buderus wykorzystuje fizyczne zjawisko jonizacji gazów w wysokiej temperaturze palącego się płomienia gazowego a płynący prąd jonizacji rejestrowany jest przez elektronikę pieca Buderus. Jak wspomniano powyżej i zaznaczono na rysunku palnik i wentylator umieszczone są w bloku kotła tak, aby uniknąć zalania przez kondensat, skropliny spływają poprzez syfon z wymiennika ciepła do kanalizacji i nie gromadzą się w komorze spalania.
Palnik w najnowszych kondensacyjnych kotłach Buderus wykonany jest ze stali kwasoodpornej, spotykamy też w piecach tego producenta palniki ceramiczne. Zastosowane rozwiązania konstrukcyjne charakteryzują się wysoką sprawnością i niezwykła wytrzymałością na silnie korozyjne środowisko. Odbiór ciepła realizowany jest na wymienniku wykonanym ze stopów glinowa krzemowych charakteryzujących się wysokim przewodnictwem cieplnym co umożliwia uzyskanie w komorze kotła warunków w których następuje odzysk ciepła z pary wodnej zawartej w spalinach podczas procesu kondensacji.
Olejowy palnik Buderus występuje w żeliwnych, stojących kotłach tego producenta. Kotły te przystosowane są do współpracy z palnikami nadmuchowymi. Mechanizm działania tego palnika już był wcześniej opisywany, warto wspomnieć, że firma Buderus opracowała w kotłach opalanych olejem własną autorska technologię, unikatową w branży grzewczej. Trwały żeliwny wymiennik, dedykowany dobór palników konstrukcyjnie dostosowanych  do kształtu i wymiarów komory spalania, precyzja konstruktorów i ich wiedza pozwoliły na osiągnięcie bardzo długich przebiegów eksploatacyjnych przez te urządzenia co potwierdzają doniesienia serwisu z wielu krajów.
Buderus Serwis Warszawa przestrzega przed korzystaniem z usług przypadkowych serwisantów, ponieważ w tych kotłach zastosowano specjalistyczne dysze olejowe dozujące i rozpylające olej w taki sposób aby maksymalnie zwiększyć ich sprawność, zamiana ich na inne spowoduje poważne uszkodzenia palnika oraz w sposób istotny pogorszy jego parametry. Buderus w swoich urządzeniach grzewczych stosuje jeszcze atmosferyczne palniki inżektorowe. Palniki te występują zarówno w kotłach wiszących jak i stojących tego producenta. Te proste konstrukcje, sprawdzone i dopracowywane przez dziesięciolecia nadal nadal pracują w kotłach G124 oraz wielu innych starszych modelach kotłów wiszących wyprodukowanych przez firmę Buderus. Ich prosta konstrukcja jest niewątpliwą zaletą, niższa sprawność w porównaniu z technika kondensacyjną rekompensują swoim użytkownikom brakiem awarii i bardzo długą żywotnością, ich prostota i trwałość, czysty  niemiecki rodowód czynią je bardzo przyjaznymi dla serwisu. Czas potrzebny na demontaż i oczyszczenie tego palnika jest o połowę krótszy niż u włoskich konkurentów, wszystko to pozwala stwierdzić że firma Buderus była i pozostaje liderem na rynku urządzeń grzewczych.