29 mar 2014

Kominek z płaszczem wodnym luksus czy przekleństo

Buderus Serwis - praktyczne uwagi odnośnie kotłów na paliwa stałe

Serwis kotłowni na paliwo stałe
Kocioł na paliwo stałe
Wiele osób ceni sobie tradycyjne metody ogrzewania domów, przyjmuje się, że są zarówno oszczędne jak i sprawdzone. Nic dziwnego, że pomysłów w temacie jest naprawdę mnóstwo.
Nie wiadomo dlaczego, ale zwyczajową opinią jest stwierdzenie, że najlepszym pomysłem na tanie ogrzanie domu jest piec opalany paliwem stałym. Dostrzegamy naturalny ogień jako element domowego ogniska, zapewniający ciepło oraz mający istotny wpływ na relacje panujące w naszym domu. Paliwo stałe, oczywiście, paliwo stałe jest najtańsze, nie wiadomo jednak, czy właściwie policzono wszystkie koszty oraz nakłady pracy w tego typu rozwiązaniach technicznych. Obiegową prawdą jest to, że paląc w piecu czymkolwiek można oszczędzić mnóstwo pieniędzy. Oczywiście, że tak, jeśli spalać będziemy wszystko co nadaje się do spalania i dysponujemy nieograniczonym czasem aby obsłużyć naszą kotłownię to zapewne to stwierdzenie nie pozbawione jest swoich racji.
Buderus to najchętniej wybierana marka urządzeń grzewczych, z racji na swoje walory użytkowe takie jak niezawodność oraz energooszczędność, jednak wielu uważa, że płacą olbrzymie rachunki za gaz i szukają innych rozwiązań. Oczywiście, kotłownia w naszym domu musi być na pewno znanej najlepszej niemieckiej marki., czasami można odnieść wrażenie, że piec w kotłowni domu jest gadżetem, tak jak samochód zegarek czy też garnitur.Mieszkając w willowych podwarszawskich dzielnicach domków jednorodzinnych słynących z prestiżu  trudno byłoby używać węgla z racji na to, że kojarzony jest z ciemnym dymem, wydobywającym się z komina, charakterystycznym zapachem oraz silnymi zabrudzeniami
zarówno kotłowni jak i elewacji budynku. Palenie węglem byłoby po prostu w takich miejscach niemalże
zbrodnia oraz tematem do docinek i komentarzy sąsiadów To wstyd w XXI wieku zanieczyszczać środowisko i do tego być uciążliwym dla sąsiadów. Dziś jesteśmy zarówno nowocześni jak i ekologiczni.
Kominek z płaszczem wodnym to wspaniały, rewelacyjny pomysł. Drewno jest jak najbardziej ekologiczne, podczas procesów spalania nie powstają żadne przykre zapachy, kotłownie można zainstalować w najbardziej wyeksponowanym miejscu  naszego domu jakim jest reprezentacyjny pokój zwany salonem. Co więcej, można taki piec będzie przyciągał uwagę domowników i zapraszanych gości będzie świadectwem zamożności właściciela jeśli ten użyje marmurów czy też innych drogocennych materiałów do jego ozdobienia. Kominek nie wymaga skomplikowanego serwisu technicznego, brudną szybę można wyczyścić we własnym zakresie co jest niewątpliwą zaletą oraz duża oszczędnością jeśli wykonamy obliczenia dotyczące wielu lat eksploatacji to przyszłe oszczędności mogą wydać się całkiem duże. Co do konfiguracji systemu sprawa jest stosunkowo prosta, każdy monter hydraulik ma stosowne doświadczenia i umiejętności aby takie urządzenie podłączyć do istniejącej kotłowni BUDERUS.
Proste, tanie i niezwykle skuteczne, jednak jak to jest w praktyce ?
Do ogrzania domu drewnem o powierzchni 200 m2 potrzebujemy szacunkowo około 20 m3 drewna opałowego w sezonie. Koszt drewna ok 4000 zł
Jeśli przyjmiemy, że do palenia w kominku nadaje się drewno sezonowane, to musimy dysponować magazynem na ok 40 m3 drewna. Koszt powierzchni magazynowej ok 400 zł
Wizyta kominiarza raz w roku i czyszczenie komina z sadzy koszt roczny ok 300 zł
Koszty pracy właściciela jako palacza szacunkowo przyjmijmy 8 zł roboczogodzina, ok godz dziennie przez 5 miesięcy sezonu grzewczego daję nam kwotę 1500 zł, jest to niewątpliwie pozycja która należy wziąć pod uwagę bo czas przeznaczony na rąbanie, noszenie, układanie i dokładanie drewna można przeznaczyć  na działalność zarobkową lub spożytkować jako czas wolny przeznaczony na rozrywkę i odpoczynek.
Malowanie zakopconych ścian salonu oraz chemia do konserwacji kominka, czyszczenia szyb to ok 600sezon
Ogrzanie drewnem w naszej willi to roczny koszt 6300 zł  
Alternatywą będzie wykorzystanie możliwości naszego pieca Buderus, poniesiemy wtedy koszty rocznego serwisu oraz koszty spalonego gazu a takowy koszt uwzględniający również koszty podgrzania wody użytkowej nie powinien przekroczyć kwoty pięciu tysięcy złotych.
Kocioł Buderus pracuje automatycznie i nie wymaga  ciągłej uwagi użytkownika, poprawna konfiguracja urządzenia zapewni ciągły komfort mieszkańcom naszego domu przez całą dobę 366 dni w roku.
Buderus Serwis Warszawa poleca swoje usługi w zakresie napraw, serwisu i przeglądów kotłowni Buderus a także w zakresie doradztwa odnośnie ich współpracy w systemach grzewczym z innymi źródłami ciepła np z kominkiem z płaszczem wodnym. Prowadzimy także usługi w zakresie FERROLI SERWIS, zajmujemy się naprawą, regulacją i konserwacją kotłów tego włoskiego producenta.